11. juli
Uspaničeno stanovništvo enklave, uglavnom žene, djeca i stariji, traže zaštitu u bazi Holandskog bataljona u Potočarima. Oko 15.000 muškaraca, vojnika i civila, okuplja se u selima Šušnjari i Jaglići, gdje formiraju kolonu u namjeri da se probiju do Tuzle, na teritoriju pod kontrolom Armije BiH. U poslijepodnevnim satima 11. jula general Ratko Mladić trijumfalno ulazi u sablasno praznu Srebrenicu i pred kamerama najavljuje “osvetu Turcima”. Iste večeri u hotelu “Fontana” u Bratuncu Mladić iskaljuje gnjev na komandantu Holandskog bataljona, pukovniku Thomu Karremansu. Kasnije te večeri Karremans se vraća u hotel “Fontana” sa učiteljem Nesibom Mandžićem, nevoljnim predstavnikom 25.000 izbjeglica u Potočarima. Mandžiću i izbjeglicama Mladić nudi da izaberu hoće li “opstati ili nestati.”
12. juli
Predstavnici izbjeglica iz Potočara – Ćamila Omanović, Ibro Nuhanović i Nesib Mandžić – na novom sastanku u hotelu “Fontana” suočeni su sa istom Mladićevom ponudom: da biraju hoće li “opstati ili nestati”. Oko podneva u Potočare stižu prvi autobusi i kamioni za transport izbjeglica na teritoriju pod kontrolom Armije BiH. U vozila, međutim, mogu da uđu samo žene, djeca i starci, dok se muškarci vojnog uzrasta odvode u takozvanu Bijelu kuću prekoputa baze UN. Prije ulaska u kuću, prinuđeni su da odbace lične stvari i dokumenta. Pripadnici UNPROFOR prate prvi konvoj sa izbjeglicama do linije razgraničenja, ali im srpske snage oduzimaju vozila, oružje i opremu tako da se u bazu, kako je opisao jedan od njih, vraćaju “u gaćama”. Komanda Holandskog bataljona odustaje od daljeg praćenja konvoja. Mladić dolazi među izbjeglice u Potočarima, uvjerava ih da im se neće ništa loše dogoditi i da će oni koji žele biti evakuisani. Opominje roditelje da paze da im se djeca ne izgube. Iza Bijele kuće holandski vojnici nalaze leševe devet ubijenih muškaraca. Holandski poručnik snima tijela ubijenih, ali te fotografije nisu nikada viđene: film je, navodno, uništen pri razvijanju u vojnoj laboratoriji u Holandiji.
13. juli
Nastavlja se deportacija žena i djece iz Potočara, u konvojima bez pratnje UN. Kolona koja se probija kroz šume izložena je neprestanoj paljbi iz artiljerije i protivavionskih topova. Srpske snage organizuju zasjede na trasi kojom prolazi kolona. Prerušeni opremom otetom od snaga UN, srpski vojnici pozivaju ljude iz kolone na predaju. Oni koji su se predali ili su zarobljeni okupljaju se na livadi kod sela Sandići i na fudbalskom igralištu u Novoj Kasabi. Šesnaest muškaraca iz kolone, zarobljenih u području Konjević polja, strijeljano je na obali rijeke Jadar. Oko 1.000 zarobljenika sa livade u Sandićima i drugih mjesta okupljanja prebačeno je u skladište poljoprivredne zadruge u Kravici, gdje u poslijepodnevnim satima 13. jula počinje masakr koji se nastavlja do jutra sljedećeg dana. Oko 4.000 zarobljenika prebačeno je u Bratunac i smješteno u zgradu osnovne škole, hangar, fudbalsko igralište i druge objekte. Oni za koje nije bilo mjesta u improvizovanim zatočeničkim centrima, proveli su noć u autobusima parkiranim u centru Bratunca. Do jutra je u školi, hangaru, igralištu i autobusima ubijeno više desetina zarobljenika.
14. juli
Nakon noći provedene u zatočeničkim objektima u Bratuncu i autobusima parkiranim u centru grada, hiljade zatočenika prebacuje se na više lokacija na području opštine Zvornik. Oko 1.000 zarobljenika, privremeno zatočenih u školi u Orahovcu, pogubljeno je na obližnjoj livadi pored željezničke pruge. Egzekuciju su preživjela trojica zarobljenika. Približno 1.000 zarobljenika, zatvorenih u osnovnoj školi u Petkovcima, je u noći 14. jula 1995. strijeljano na brani obližnjeg akumulacionog jezera. Preživjela su dvojica.
15. juli
Najmanje 500 zarobljenika privremeno zatočenih u osnovnoj školi u Ročeviću izvedeno je na gubilište u šljunkari Kozluk, na obali rijeke Drine. Niko nije preživio strijeljanje.
16. juli
Od deset sati ujutro do otprilike četiri poslijepodne, izmedju 1.000 i 1.200 zarobljenika je iz osnovne škole u selu Pilica prebačeno u grupama na Vojnu ekonomiju Branjevo i tu, po kratkom postupku, pogubljeno. Preživjela su trojica zarobljenika. U Domu kulture u centru sela Pilica zatvoreno je i pogubljeno najmanje 500 zarobljenika. Niko nije preživio masakr.
Dani poslije 16. jula
U blizini mjesta Trnovo južno od Sarajeva pripadnici jedinice “Škorpioni” su krajem jula 1995. pogubili šest muslimanskih mladića i dječaka, dovezenih iz područja Srebrenice na gotovo 200 kilometara udaljeno stratište na lokaciji zvanoj Godinske bare.
Snimak surovog zlostavljanja zarobljenika i njihove egzekucije rafalima u leđa je deset godina kružio medju “Škorpionima” i njihovim pristalicama u Srbiji kao “kućni video”, da bi konačno došao u ruke tribunalovog Tužilaštva koje ga je u junu 2005. godine prikazalo na suđenju Slobodanu Miloševiću. Tom prilikom su predočeni i dokumenti iz kojih slijedi da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije poslalo “Škorpione” u Bosnu i Hercegovinu kao ispomoć policijskim i vojnim snagama Republike Srpske na sarajevskom ratištu.
IZVOD IZ DOKAZNOG MATERIJALA – PRESUDE & PRIZNANJA KRIVICE (.pdf)
Naziv dokumenta Kategorije Kazna Preuzmi / Pogledaj hf:doc_categories hf:doc_tags Direktiva br. 4 Genocid Druga Dokumenta genocid-druga-dokumenta Direktiva br. 7 Genocid Druga Dokumenta genocid-druga-dokumenta IV vanredni borbeni izvještaj VRS Genocid Druga Dokumenta genocid-druga-dokumenta Izvještaj glavnog štaba VRS Genocid Druga Dokumenta genocid-druga-dokumenta Naređenje glavnog štaba VRS Genocid Druga Dokumenta genocid-druga-dokumenta Naređenje MUPu RSa Genocid Druga Dokumenta genocid-druga-dokumenta Presuda Biljana Plavšić iz 2001.g Genocid, VRS & MUP RS 11 godina genocid vrs-mup-rs 11-godina Presuda Dragan Jokić iz 2007.g Genocid, VRS & MUP RS 9 godina genocid vrs-mup-rs 9-godina Presuda Dragan Obrenović iz 2003.g Genocid, VRS & MUP RS 17 godina genocid vrs-mup-rs 17-godina Presuda Drago Nikolić iz 2015.g Genocid, VRS & MUP RS 35 godina genocid vrs-mup-rs 35-godina Presuda Dražen Erdemović iz 1998.g Genocid, VRS & MUP RS 5 godina genocid vrs-mup-rs 5-godina Presuda Ljubiša Beara iz 2015.g Genocid, VRS & MUP RS Doživotno genocid vrs-mup-rs dozivotno Presuda Ljubomir Borovčanin iz 2015.g Genocid, VRS & MUP RS 17 godina genocid vrs-mup-rs 17-godina Presuda Milan Gvero iz 2010.g Genocid, VRS & MUP RS 5 godina genocid vrs-mup-rs 5-godina Presuda Miroslav Deronjić iz 2004.g Genocid, VRS & MUP RS 10 godina genocid vrs-mup-rs 10-godina Presuda Momčilo Krajišnik iz 2009.g Genocid, VRS & MUP RS 27 godina genocid vrs-mup-rs 27-godina Presuda Momčilo Tešić iz 2023.g Genocid, VRS & MUP RS 20 godina genocid vrs-mup-rs 20-godina Presuda Momir Nikolić iz 2006.g Genocid, VRS & MUP RS 27 godina genocid vrs-mup-rs 27-godina Presuda Radislav Krstić iz 2004.g Genocid, VRS & MUP RS 35 godina genocid vrs-mup-rs 35-godina Presuda Radovan Karadžić iz 2019.g Genocid, VRS & MUP RS 40 godina genocid vrs-mup-rs 40-godina Presuda Ratko Mladić iz 2017.g Genocid, VRS & MUP RS Doživotno genocid vrs-mup-rs dozivotno Presuda Vidoja Blagojević iz 2007.g Genocid, VRS & MUP RS 15 godina genocid vrs-mup-rs 15-godina Presuda Vinko Pandurević iz 2015.g Genocid, VRS & MUP RS 13 godina genocid vrs-mup-rs 13-godina Presuda Vujadin Popović iz 2015.g Genocid, VRS & MUP RS Doživotno genocid vrs-mup-rs dozivotno Presuda Zdravko Tolimir iz 2012.g Genocid, VRS & MUP RS Doživotno genocid vrs-mup-rs dozivotno Priznanje Dragan Obrenović Priznanja Krivice, VRS & MUP RS priznanja-krivice vrs-mup-rs Priznanje Dražen Erdemović Priznanja Krivice, VRS & MUP RS priznanja-krivice vrs-mup-rs Priznanje Momir Nikolić Priznanja Krivice, VRS & MUP RS priznanja-krivice vrs-mup-rs Radna Karta Krivaja ’95 Genocid Druga Dokumenta genocid-druga-dokumenta Rezolucija 818 VS UNa Genocid Druga Dokumenta genocid-druga-dokumenta Strateški ciljevi srpskog naroda Genocid Druga Dokumenta genocid-druga-dokumenta
VIDEO MATERIJALI
VRS na prilazu Srebrenici | Izvještaj ABC News | Srebrenica – uznemirenost |